Kars Kaftan Modelleri
Kars Kaftan Modelleri

Kars Kaftan Modelleri

 

Kaftan, ayak ucuna kadar uzanan, astarsız olarak dikilen kına için elbise çeşitlerindendir. Astar yerine kaftanın içine elbise giyilir. Bu elbise genellikle kına gecesinin ilerleyen saatlerinde, kaftan çıkarıldıktan sonra, gelinin üzerinde kalacak olan abiye kıyafettir. Günümüzde biraz farklılaşsa da, kaftanın kollarında ve ön tarafında şeritler halinde altın renkli süslemeler bulunur.

 

Kaftanın son yıllarda tekrar gündeme geldiğine ve gelin adaylarının kına gecelerinde bu geleneksel kıyafetle boy gösterdiğine tanık oluyoruz. Elbette bunda özellikle uzun süre yayınlanan dönem dizisi “Muhteşem Yüzyıl”’ın payı büyük.

 

Kaftan, Osmanlı döneminde sultanlar, cariyeler tarafından giyiliyordu. Ancak günümüzde kadife kalın kumaşı ve altın rengindeki işlemeleriyle elbisenin üzerine giyilen kına gecesi kıyafetlerinden biri haline geldi. Tabii orijinali kadife kırmızı kaftan olsa da, günümüzdeki modern kaftanlar farklı kumaşlarda ve renklerde üretilebiliyor.

 


Kaftan ve Bindallı Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Bindallıda daha canlı renkler kullanılırken kaftanda daha koyu tonlar tercih edilir.
  • Bindallıda genellikle sade işlemelere yer verilirken, kaftanda daha yoğun Osmanlı motiflerini anımsatan işlemeler bulunur.
  •  Kaftanın kumaşı daha kalın ve kıymetli iken, bindallının kumaşı daha incedir.
  • Kumaşı daha hafif olduğu için yazın yapılacak kına organizasyonlarında bindallı, daha kalın kumaşa sahip olduğu için de kışın yapılacak organizasyonlarda kaftan tercih edilebilir.
  • Gösterişli bir kına gecesi için bindallı yerine daha çok kaftan tercih edilir.

 

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014